czwartek, 18 grudnia 2014

Lukier niejedno ma imię

Lukier nieodłącznie kojarzy mi się z babką i pierniczkami, bo te właśnie wypieki najczęściej wieńczy w moim domu. Warto zapoznać się nieco bliżej z rożnymi jego rodzajami po to by wybrać ten który najlepiej pasuje do danego wypieku a także ten który nam najbardziej smakuje.






Lukier podstawowy
Składniki:
Szklanka cukru pudru
2 łyżki soku z cytryny/mleka/ śmietanki/ wody/soku owocowego

Sposób przygotowania:
Utrzeć cukier puder z sokiem z cytryny do uzyskania jednolitej lekko płynnej konsystencji.
Jeżeli nie lubimy kwaskowego posmaku lukru możemy sok z cytryny zastąpić mlekiem, słodka śmietanką, sokiem owocowym lub warzywnym czy też wg. uznania dodać ulubiony aromat. Możemy również z łatwością stworzyć lukier kolorowy zamiast mleka czy śmietanki dodając sok z odpowiednim kolorze, o czym dalej.
Jeśli lukier jest zbyt rzadki, dosyp cukru. Lukier musi być dość gęsty, aby nie spływał i nie wsiąkał w ciasto, ale na tyle rzadki, by dało się go rozprowadzić na jego powierzchni. Ważne jest, by ciasto polewać od razu po sporządzeniu lukru, dopóki jest płynny (szybko twardnieje). Ciasto powinno być wystudzone – lukier może popękać, gdy pokryjesz nim gorące ciasto.
Zalety: szybki w przygotowaniu i nieskomplikowany, łatwa modyfikacja smaku poprzez dodanie soku z cytryny, mleka, śmietanki czy wody.
Wady: szybko twardnieje, często pęka przy krojeniu ciasta.

Lukier królewski:
Składniki
białko jajka rozm. M
1,5 szklanki cukru pudru
kilka kropli soku z cytryny lub białego octu winnego
Sposób przygotowania
Białka oddzielić od żółtek najlepiej dzień wcześniej. Przechować przez noc w suchym, szczelnie zakrytym pojemniczku w lodówce. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie białka, jednak nie jest konieczny. W misie miksera umieścić wszystkie składniki na lukier. Ucierać przez 15 minut na najniższych możliwych obrotach miksera. Powolne ubijanie zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza, które z kolei powodują pękanie lukru. jeśli lukier jest zbyt mdły można dodać jeszcze kilka kropli soku z cytryny/octu winnego.
Zalety: nie twardnieje tak szybko jak tradycyjny, doskonały do precyzyjnej dekoracji
Wady: nieco bardziej czasochłonny od tradycyjnego, surowe białko




Lukier gotowany z maka ziemniaczaną
Składniki
1 szklanka cukru pudru
2 łyżki gorącego mleka
1,5 łyżki stopionego masła
1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
aromatu wg uznania

Sposób przygotowania
Roztopione masło, mleko oraz mąkę ziemniaczaną wymieszać w rondelku. Zagotować 1-2 minuty. Zdjąć z ognia i dodać cukier puder oraz aromat i wymieszać na jednolitą masę.Polewać ciasto lekko gęstniejącym.

Zalety: jeśli zastygnie możemy je ponownie podgrzać, nie pęka i kruszy się
Wady: Nieco bardziej skomplikowane przygotowanie niż tradycyjnego, może być nieco kłopotliwe dla niewprawionych w kuchni

Lukier złocisty wg M. Gessler
Składniki:
1 szklanka cukru pudru
żółtko
sok z 1/2 cytryny
Sposób przygotowania:
Składniki ucierać dokładnie w miseczce ok. 15 min. Lukier powinien mieć konsystencję śmietany. Gdy jest za rzadki, dodać cukier, gdy za gęsty - sok z cytryny.
Zalety: łatwy w przygotowaniu, złocisty kolor
Wady: szybko tężeje, surowe żółtko

Barwienie lukru
Lukier możemy barwić aby uzyskać dekoracyjny efekt. Do barwienie możemy uzyć barwników spożywczych w proszku lub tez spróbować bardziej ekologicznych, domowych metod barwienia.

Czerwony lukier: uzyskamy dodając do lukru sok z wiśni, aronii czy jagód. Pomarańczowy lukier: dodatek soku z marchwi. Żółty lukier: jasnożółty - sok z cytryny, intensywnie żółty - kurkuma, żółtko jajka Zielony lukier: zmiksowane liści mięty, łyżki gotowanego szpinaku lub sok ze szpinaku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly

Printfriendly